Tudjuk, hogy a magyar népszokásoknak rendkívül széles tárháza van, s ezek nagy többsége valamilyen ünnephez, jeles naptári naphoz kapcsolódik. Így számtalan újévhez kötődő hiedelmet, babonát ismerhetünk.
Összegyűjtöttem most párat ezek közül, melyeket a mai, modern környezetben is megfogadhatunk. Természetesen tisztában vagyok azzal, hogy ezek is csak akkor működnek, ha hiszünk bennük, ezzel mintegy tudat alatt alakítva a sorsunkat az elképzelt szép jövő irányába.
Lássuk tehát a szilveszteri/újévi tippeket!
GASZTRO
- Nem ajánlatos baromfihúst ennünk, mert a baromfi hátrakaparja a szerencsénket. A hallal is jobb óvatosnak lenni, mert ugyan a folyó menti településeken szerencsét hoz (ahány pikkely, annyi pénz), máshol azonban baljós állat, hiszen vele elúszik a háziak szerencséje.
- A malacról viszont azt tartják, előtúrja a szerencsét, a ropogósra sütött malachús tehát minden szempontból ígéretes esztendőt jelenthet.
- A lencse, a bab, a borsó vagy bármilyen apró szemes étel – így a köles és a rizs is – bőséget, gazdagságot ígér a következő esztendőre.
- Egy középkori babona szerint, ha nem falunk fel mindent szilveszterkor, akkor az új esztendőben sem fogunk hiányt szenvedni.
Azt hiszem ezeket a tanácsokat nem nehéz megfogadnunk, főleg így a karácsonyi (halból, kacsából, pulykából készült) lakomák után - pláne az utolsó pontot, ami a mértékletességre int. Hol találhatunk recepteket? Például a magyar gasztro blogokon (következzen néhány a teljesség igénye nélkül):
Csak a Puffin ad Neked erőt, Lila Füge, Chili & Vanilia, Lilahangya, ÍZbolygó, kicsi Vú, Hedonism, Domestic Goddess, Ági főz, Dolce Vita, Fűszer és Lélek, VESTA …
a jól ismert alapanyag egy kicsit másként – török lencsés padlizsánragu a Chili & Vaniliától
ÉLETMÓD
- A babona szerint az újévi cselekedeteknek hatásuk van az egész évre, ezért jobb, ha tartózkodunk a veszekedéstől, a házi csatározásoktól. E két napon nem szabad pénzt kölcsönadni/kérni, orvost hívni vagy orvoshoz menni, mert akkor egész évben betegeskedhetünk – legalábbis a néphit szerint.
- Ami a házimunkát illeti, tilos a mosás, a teregetés, és nem ajánlatos kivinni a szemetet sem, mert a szerencsét is kiönthetjük a házból. Újév napján az sem mindegy, hogy kit engedünk be először a lakásba: ha férfi az illető, fogadjuk tárt karokkal, hiszen szerencsét hoz, míg a nő vagy lány épp az ellenkezőjét.
- Szokás volt kora reggel friss vízben mosakodni, hogy egészségesek maradjanak. Aki reggel a kútról elsőnek mert vizet, elvitte az aranyvizet, és egész évben szerencsés volt.
Összegezve tehát fontos, hogy az év utolsó napján csupa jó dologgal vegyük körül magunkat. Lehetőleg vegyünk ki aznapra szabadnapot, s minden házimunkát végezzünk el még Szilveszter előtt. Csináljuk azt, amit a legjobban szeretünk, találkozzunk azokkal, akik a legkedvesebbek a szívünknek, és próbáljunk meg minél több időt a kikapcsolódásra szánni.
30-án még kitakaríthatunk – ‘Mago’ seprű a Magis-től £28.00 (Nest.co.uk)
31-én pedig jöhet a jól megérdemelt relaxálás – ‘FLOSTY GRITTER’ habfürdő 1.290 Ft (Lush)
ültessünk szerencsét! – fehér here földvirág 1.300 Ft (Insitu)
A Szilveszter jellegzetessége, hogy szinte mindenki fogadalmat tesz. Érdemes olyan dolgot megfogadnunk, amit be is tudunk tartani, így nem leszünk csalódottak, mert nem fordulhat elő, hogy megszegjük az ígéretünket. Én amúgy a tervezés híve vagyok - összeírom, milyen terveim vannak az adott évre, s igyekszem azok közül minél többet megvalóstíani. Próbáljunk tehát reális és elérhető célokat kitűzni, hiszen ezek mentén már sokkal könnyebb a megfelelő irányba haladni.
amibe összeírhatjuk a terveket – mini jegyzetfüzet 999 Ft (Moleskine)
a spórolás (vicces) megkönnyítésére – ‘Budget Cuts’ malacpersely 5.000 Ft (FORMA)
ha a karcsúság a cél – falra akasztható fürdőszobai mérleg 47.000 Ft (Eva Solo)
SZÓRAKOZÁS
- Az újév köszöntésének két fontosabb formája alakult ki, az egyik a zajkeltés: éjfél után a fiúk kolomppal, ostorral, kereplővel járták az utcákat, lármával köszöntötték az évet. A másik szokás szerint házról házra jártak, köszöntő verseket és énekeket mondtak, jutalmul pedig tejet, diót vagy almát kaptak. Az óévtől mindig hangosan, zajosan búcsúztak el, hogy elijesszék az ártó szellemeket.
- Az idősebb asszonyok mellett a gazdákat is megtréfálták a legények. A kilincshez kecskét kötöttek, így a háziak nem tudták kinyitni az ajtót. Ennél elterjedtebb szokás volt, hogy a kertkapukat és az ajtókat kicseréltél egymással, s gazdának olykor több napjába telt, amíg megtalálta a sajátját.
- A lányok gombócot főztek, mindegyikbe egy-egy férfinév került. Amelyik gombóc először feljött a víz felszínére, az jelezte a leendő férj nevét.
- Készítettek még szerencse pogácsát, vagy tortát, melybe egy érmét sütöttek. Aki megtalálta az érmét, az bizton számíthatott rá, hogy nagy szerencséje lesz.
- A karácsonyhoz hasonlóan néhány településen ilyenkor is megajándékozták a gyermekeket. A meglepetést nem az angyalka, hanem az újévi csikó hozta. Természetesen az ajándék dióra, almára, pogácsára korlátozódott.
- A hiedelem szerint, amilyen az újév első napja, olyan lesz annak minden napja. Valószínűleg ez az oka a szilveszteri mulatozásnak és az éjféli pezsgőivásnak is. Így kívánunk az önfeledt ünnepléssel boldogságban gazdag újévet biztosítani magunknak.
Ez a nap a szórakozásról szól, hívjuk át tehát a barátokat csináljunk egy ‘fondue’ estet, vagy társasozzunk, táncoljunk, rendezzünk diavetítést, esetleg süssünk együtt valamit. A hangsúly a szórakozáson, a pezsgőbontáson és a jókedven van. Ünnepeljük meg az elmúlt évi sikereinket és köszöntsük vígan az újévet!
a minőségi koccintáshoz – Dom Perignon díszdobozban 45.700 Ft (Bortársaság)
illetve annak tárolásához – rozsdamentes acél pezsgősvödör 6.990 Ft (Butlers)
a díszítéshez – confetti 490 Ft (Butlers)
szerencsesüti 990 Ft (Butlers)